:: Prawo ::

Ten dział powstał po to abyście mogli zobaczyć co grozi za posiadanie, sprzedaż i wyrób materiałów pirotechnicznych. Więc taka mała rada... jak już zamierzacie bawić się pirotechniką podwórkową róbcie to we własnym gronie tak, aby jak najmniej osób o tym wiedziało. Unikniecie w ten sposób problemów. Bardziej dociekliwych zapraszam tutaj.

DEFINICJE MATRIAŁÓW WYBUCHOWYCH, MATRIAŁÓW PIROTECHNICZNYCH, WYROBÓW PIROTECHNICZNYCH

MATERIAŁY WYBUCHOWE - są to substancje techniczne stałe lub ciekłe albo mieszaniny substancji zdolne do reakcji chemicznej z wytwarzaniem gazu o takiej temperaturze i ciśnieniu i z taką szybkością, że mogą powodować zniszczenia w otaczającym środowisku, a także wyroby wypełnione materiałem wybuchowym.

MATERIAŁY PIROTECHNICZNE - jest to jedna z odmian materiałów wybuchowych będącą materiałem lub mieszaniną materiałów przewidzianych do wytwarzania efektów cieplnych, świetlnych, dźwiękowych, gazu, dymu lub kombinacji tych efektów w wyniku bez-detonacyjnej, samo podtrzymującej się reakcji chemicznej, a także wyroby wypełnione materiałem pirotechnicznym.

WYROBY PIROTECHNICZNE - są to wyroby zawierające jeden lub kilka materiałów pirotechnicznych, przeznaczone do uzyskiwania efektów pirotechnicznych, w tym widowiskowych. Możliwość prowadzenia obrotu danymi wyrobami pirotechnicznymi zależy głównie od ich podklasy. W tym kontekście wyroby pirotechniczne można podzielić na wyroby podlegające koncesjonowaniu, określane mianem pirotechniki profesjonalnej oraz wyroby znajdujące się w "wolnym obrocie", tj. dopuszczone do sprzedaży dla osób nie posiadających pozwoleń, zwane pirotechniką amatorską.

Działalność gospodarcza w zakresie obrotu pirotechniką profesjonalną, zaliczaną przede wszystkim do podklasy1.1,1.2, 1.3 jest działalnością reglamentowaną i wymaga uzyskania koncesji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Szczegółowe zasady podejmowania i wykonywania przez przedsiębiorców takiej działalności określa ustawa z dnia 22 czerwca 2001r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym/Dz.U. Nr 67 poz.679/.

Koncesja jest decyzją administracyjną, która zawiera między innymi podstawę prawną jej udzielenia, oznaczenie przedsiębiorcy, jego siedzibę, lub miejsce zamieszkania, numer w rejestrze przedsiębiorców albo w ewidencji działalności gospodarczej na którą została wydana koncesja , adres miejsca wykonywania działalności, czas ważności koncesji, datę wydania koncesji.

Pozwolenie na nabywanie wyrobów pirotechnicznych w klasach limitowanych wydaje wojewoda właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania przedsiębiorcy. Obrót wyrobami pirotechnicznymi w ww. podklasach bez koncesji stanowi przestępstwo z art. 36 ustawy z dnia 22 czerwca 2001r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym i pozostaje w ewentualnym zbiegu z art.171 & 1kk. art.36 ustawy

ust.1. Kto wykonuje działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania lub obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją albo wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym bez koncesji lub wbrew warunkom określonym w koncesji, podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

ust.2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

ust.3. W razie skazania za przestępstwo określone w ust.1 i lub 2. orzeka się przepadek materiałów wybuchowych, broni, amunicji oraz wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, a także innych przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa albo pochodzących bezpośrednio lub pośrednio z przestępstwa, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy.

art.171 & 1 kk. Kto bez wymaganego zezwolenia wbrew jego warunkom, wyrabia, przetwarza, gromadzi, posiada, posługuje się lub handluje substancją lub przyrządem wybuchowym, materiałem radioaktywnym, urządzeniem emitującym promienie jonizujące lub innym przedmiotem lub substancją, która może sprowadzić niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Działalność gospodarcza w zakresie obrotu wyrobami pirotechnicznymi wyłączonymi spod koncesjonowania może być prowadzona na podstawie wpisu do rejestru przedsiębiorców lub, w przypadku osób fizycznych, wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

Prowadzenie tego typu działalności handlowej bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej jest wykroczeniem z art. 60&1 kw.

art.60&1 kw. Kto prowadzi działalność gospodarczą bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, podlega karze ograniczenia wolności lub grzywny.

Wyroby pirotechniczne wyłączone spod koncesjonowania mogą być sprzedawane wyłącznie osobom pełnoletnim, po okazaniu dokumentu stwierdzającego tożsamość. Sprzedaż takich wyrobów osobom niepełnoletnim stanowi przestępstwo określone w art.37 ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

art. 37 ustawy Kto sprzedaje wyroby pirotechniczne, wyłączone spod koncesjonowania lub broń, na posiadanie której nie jest wymagane pozwolenie, osobom niepełnoletnim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Szczegółowe warunki bezpieczeństwa przy obrocie wyrobami pirotechnicznymi określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 09 lipca 2003roku, w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji, transporcie oraz obrocie materiałami wybuchowymi, w tym wyrobami pirotechnicznymi /Dz.U. z 2003r, Nr 163 poz.1577/ wydane na podstawie art. 237&2 Kodeksu Pracy.

art.83&1kw.Kto nieostrożnie obchodzi się z materiałami wybuchowymi, łatwo zapalnymi lub substancjami promieniotwórczymi albo wykracza przeciwko przepisom o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, używaniu lub przewożeniu takich materiałów, podlega karze aresztu, grzywny lub karze nagany.

Online: 8
Zapraszamy na discord:
Nowości na forum:

Brak pytań :)


Mównica
Warning brak JS! :(

Proszę o cierpliwość :)...

szramekkoks [07:12:49]

Tydzień raczej nic by się nie stało ale ogólnie odradzam trzymać fbeków na więcej niż parę dni

OsKyy [11:30:01]

czy jesli schowal bym fb kno3/al/s 65:25:10 w worku strunowym i worek wsadzilbym do szczelnego plastikowego pudelka po lekach to szlo by przechowac na tydzien w szopie czy nie bardzo? wysokie ryzyko samozaplonu?

TomChess5 [21:14:33]

i tak wgl czy to są wiadomości z tego roku?

TomChess5 [21:14:05]

ej vandroll jak widzisz to sie odezwij na dc tomek6172

szramekkoks [03:14:58]

Bez agitacji tutaj

Papryka122 [11:16:42]

☭ Czołem toważysze ☭

szramekkoks [18:03:20]

Widze ze strona umarła

szramekkoks [01:06:17]

Witam

kristofmaslo [13:36:01]

Witam po latach!

luzny [10:45:53]

Spróbuj użyć barwników. Niektóre barwniki mogą się spalić bez uwolnienia koloru - musisz zrobić testy na małych próbkach, albo sprawdzić skład barwnika i właściwości jego komponentów.